Yunanistan’da Oturum İzni

European Time > Avrupa'da Yatırım > Yunanistan’da Oturum İzni

Yunanistan'da Oturum İzni

Bir bireye, vatandaşı olmadığı bir ülkede belirli bir süre ile ya da süre kısıtlaması olmaksızın yaşama izni vermekte olan ve bir çeşit göçmenlik türü olarak da bilinen oturma izni, Türk vatandaşlarının Yunanistan ülkesinde kalmalarına müsaade eden bir vize türüdür.

 Yunanistan’da oturum izni alabilmek için konsolosluk tarafından belirlenmiş olan bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireylerin Avrupa’da yer alan bir ülkede oturma izni almadan ikamet edebilmeleri söz konusu değildir.

Oturma İzninin Sağladıkları

Yunanistan ülkesinin Avrupa Birliği ülkesi olması nedeni ile Türk vatandaşların oturma izni almaları gereken ülkeler içerisinde yer alması, bireylerin aynı zamanda Schengen vizesi sahibi olmalarına da olanak tanımaktadır. Oturma izni ile beraber elde edilmiş olan bu vize sayesinde Avrupa Birliği’ne üye olan diğer ülkeler arasında serbest dolaşım izni de kişilere verilmektedir. Oturma izinleri çalışma, eğitim ve evlilik yolu ile aile birleşimi yapan kişilere verilen bir izin şekli olmakla beraber Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ülke bireylerinin bu izni almaları gerekmektedir.

 

Oturma İzni Şartları

Yunanistan ülkesinde oturma izni alabilmek için gereken şartlar;

-Yunanistan ülkesinde 250 bin Euro değerinde mülk satın alımı yapmak

-AB vatandaşı olmak ve Yunanistan ülkesinde yaşamayı istemek

-Yunanistan’da doğmuş olmak

-Yunanistan’da yaşayıp sonradan tekrar ülkeye geri dönüş yapmak

-Yunanistan ülkesine yatırım yapmak

-Yunanistan vatandaşı olan biriyle evlenmek

-AB ülkesine çalışma ya da oturma izni olup Yunanistan’da yaşamayı istemek

-Eğitim amaçlı Yunanistan’a gitmek şeklinde sıralanabilir.

Yunanistan ülkesi sınırları kapsamında geçerli olan bu şartlardan birini taşıyor olmak oturma izninin alınması için yeterlidir.

Pek çok ülkede geçerli olan mülk edinimi yolu ile ülkede oturma izni almak vatandaşlara bu imkanın tanınması ile AB vatandaşı olma olanağının da kapılarını açmaktadır.

Mülk Edinimi ile Oturma İzni

Yunanistan da dahil olmak üzere pek çok ülkede geçerli olan mülk edinimi yolu ile ülkede oturma izni almak vatandaşlara bu imkanın tanınması ile AB vatandaşı olma olanağının da kapılarını açmaktadır. Yunanistan Maliye ve Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan yasa tasarısına göre yabancı ülke vatandaşlarının Yunanistan’da 250 bin Euro değerinde bir taşınmaz satın alımı yapmaları kişiye ülkede 5 yıllık oturma iznini vermektedir. Yasanın bazı sınırlamaları ve koşulları olmakla beraber vatandaşın mülk edinimi ile beraber başvuruda adli sicil kaydı ve sağlık raporlarını da sunması gerekir.

 

Ev Satın Alma Yolu ile Oturma İzni Prosedürü

Yasalar tarafından yayınlanmış olan prosedür gereği evi satın alacak olan kişinin avukatı ile beraber vekaletname imzalaması gerekir. Kişinin kendisini ülkede temsil etmesi ve mülk satın alımını gerçekleştirebilmesi adına avukatına vereceği vekalet, Yunanca bilen bir tercüman tarafından da imzalanır işleme konur.

Vekaletname ile beraber ek olarak vergi numarası da verilmektedir. Yunanistan ülkesinde 18 yaşını doldurmuş olan herkeste olduğu gibi yabancı vatandaşta da bir vergi numarası bulunur. Yunanistan’da kişi adına bir banka hesabı açılır ve bu hesap yolu ile vergi mükellefi olarak para aktarımı tamamlanır.

European Time

Hayallerinizi gerçekleştiriyoruz.. Avrupa’da Yatırım’ın doğru adresi.

Profesyonel Danışmanlık Hizmetleri