Yunan Adaları

European Time > Yunanistan > Yunan Adaları

Yunan Adaları

Yunanistan ülkesinin başkenti Atina’nın yanı sıra hem tatilcilerin hem de halkın en çok tercih ettikleri alanlar arasında adalar bulunur. Yunanistan, yabancı turistlerin oldukça fazla ilgisini çekmektedir. Yunan adaları içerisinde birçok farklı özelliğe sahip adalar yer almakla beraber, doğal güzellikleri, denizi, yeşili ve tarihi kalıntıları ile bu adaları ziyaret edebilmek mümkün olur. Adalar içerisinde Türkiye ile de bağlantısı olan pek çok seçeneğe denk gelebilmek mümkündür.

Yunanistan'ın Doğa Harikası Adaları

Sakız Adası

Yunanistan’ın en büyük beşinci adası olarak bilinen Sakız Adası’nın orjinal ismi Chios’dur. Adanın güney kısmında salgılanan sakızlardan ötürü adını alan bu adada yerel halkın sakıza mistika dendiğini görülmektedir. Damla sakızının kendine has olan güzelliğinin pek çok malzemede insanların karşısına çıktığı bir ada olarak bilinen Sakız Adası’nın güney kesiminde yer alan Mesta ve Pirgi şehirleri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alır. 1000 yıldan daha yaşlı olan Nea Moni Manastırı ise adanın önemli ziyaret noktalarından bir tanesi olarak bilinmektedir.

 

Midilli Adası

Orjinal ismi Lesvos olan bu odada 11 farklı uzo üretimi gerçekleştirilmektedir. Adanın merkezi olarak bilinen Mitilini’de Yeni Cami ve Agios Therapulos Kilisesi görülebilir. Eski limanda yer alan Osmanlı Çarşısı’nda hala ürün satışı yapılmaktadır. Molivos, Ayasos ve Petra şehirlerinde halan Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa zamanından kalma birçok eserin yer aldığı görülmektedir. Mandamados şehrinde ünlü seramiklerin yapımını görmek ve buradan seramik alımı yapmak mümkün olur. Adanın batı kısmında yer alan Sigri şehrinde ise milyonlarca yıllık fosilleşmiş olan orman görülmeye değerdir.

Siyah kum sahillerinin yukarısında volkanik kayalara tutunan beyaz köyleriyle ünlü Santorini (Santoron) Adası, ismini 13. Yüzyılda Azize İrene’ye atfen almıştır.

Yunanistan'ın Doğa Harikası Adaları

Sisam Adası

Kuşadası’nın komşusu olarak bilinen bu Yunan adasının orjinal ismi Samos’dur. Merkezinde Samos kasabası olarak da bilinen Vathy bulunur ancak tepelere doğru çıkıldıkça klasik beyaz Rum evlerine denk gelebilmek mümkündür. Vathy Arkeoloji Müzesi içerisinde yer alan 4.5 metre uzunluğundaki Yunan Heykeli ile ana tanrıça olan Hera için yapılmış Hera Tapınağı’nı görebilmek mümkün olur. Antik Çağ’daki ünlü matematikçi Pisagor’un kasabası olan Pythagorio bu adada bulunmaktadır. Eupalinos Tüneli adanın en gizemli olan yerlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

 

İstanköy

Modern tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın köyü olan bu ada Bodrum’un komşusudur. Orjinal adı Kos olan bu Yunan adası, plajları ile ünlüdür. Denizin ortasından yükselmiş olan bir kilise ile beraber tarihin ve mavinin iç içe girdiği bu adada Rodos Şövalyeleri tarafından yapılmış olan Neratzia Kalesi bulunur. 1800 senelik bir Roma Villası olarak adada hala sağlam kalan Casa Romana’nın yanı sıra, şehre hakim olan bir tepede sağlık tanrısı Asklepios’a özel olarak adanan eski çağ hastanesi de bulunmaktadır. Hipokrat Ağacı, Loziya Camisi, Defterdar Camisi adada görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

European Time

Hayallerinizi gerçekleştiriyoruz.. Avrupa’da Yatırım’ın doğru adresi.

Profesyonel Danışmanlık Hizmetleri