Oturum İzni

Golden Visa

Yunanistan'da Oturum İzni

Yunanistan 1 Ocak 1981 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur. 2000 yılından beri Schengen Bölgesi’ne üyedir. Yabancı yatırımcıları ülkesine çekmek isteyen Yunanistan, iş kurararak ya da gayrimenkul alımı yaparak oturum izni almak isteyen yabancılara mevzuatta ciddi kolaylıklar tanımıştır. Avrupa birliği üyeleri arasında en düşük maliyetli oturma izni alacağınız ülke Yunanistan’dır. Avrupa Birliği üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları, 250.000 Euro ve üstü gayrimenkul alımı  yaparak Yunanistan’da oturma izni alabilmektedir. Golden Visa sahibi vatandaşlar Yunanistan da süresiz yaşama iznine ve Avrupa Birliği vatandaşlarının birçok haklarına sahip olmaktadırlar. Avrupa da serbest seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

Yunanistan da oturum izni aldığınızda siz, eşiniz, çocuklarınız ve ebeveynleriniz Yunan sağlık sisteminden yararlanabilirler. Çocuklarınız, Yunan eğitim kurumlarından eğitim alabilirler. Yunanistan’da oturma izni aldıktan sonra Yunanistan’da yaşama zorunluluğunuz yoktur. Mülkünüzü devretmediğiniz sürece her 5 yılda bir oturma izniniz yenilenmektedir.

Oturma izni sayesinde Avrupa Birliği ülkelerinde seyahat özgürlüğüne kavuşursunuz. Tüm Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Oturum İzni için neler gerekiyor?

Oturum izni almak isteyen kişiler; bir mülk satın alarak, devremülk anlaşması yaparak, iş kurarak Yunanistan ikametgahı alabilirler. Yunanistan adalarında alacağınız mülkler de buna dahildir. Mülkünüz konut, dükkan, arsa veya devremülk olabilir. Yatırımınız devremülk ise; 10 yıllık bir anlaşma ve kira bedelinin minimum 250.000 Euro olması gerekir.

Gayrimenkul yatırımı veya doğrudan yatırım yaparak (250.000 Euro ve üstü) oturma izni alabilirsiniz. Oturum izni alacak kişi en az 18 yaşında reşit olmalıdır. Sabıka kaydı olmamalıdır. Başvuru yapan kişinin eşi, çocukları ve ebeveynleri de bu imkânlardan yararlanabilir. Kendisi ve ailesi Schengen bölgesinde vizesiz dolaşım hakkına sahip olur.

Yunanistan’da daimi oturma izni, hak sahibine sürekli yenileme şartı olmaksızın kalıcı olarak ikamet etme hakkını vermektedir. Bu hak; başvuru sahibi ve tüm aileyi (siz, eşiniz, ebeveynleri ve 21 yaşın altındaki çocuklar) kapsar. Siz ve aileniz Yunan sağlık sisteminden yararlanabilirsiniz.

Golden Visa nedir ve nasıl alınır?

Avrupa birliği üyesi olmayan vatandaşlar için Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkeler yabancı yatırımcıları çekmek için Golden Visa ( Altın Vize ) uygulaması başlatmışlardır. Golden Visa yatırım yolu ile oturma izni ve vatandaşlık alma programıdır. Bu sistemde oturum izni almak isteyen kişiler bahse konu ülkelerden gayrimenkul, devlet tahvili satın almak ya da istihdam sağlayacak iş kurarak oturum iznine hak kazanmaktadırlar.

Uluslararası terör kapsamında olmayan, mali suçları bulunmayan, parasını yurt dışından adı geçen ülkelere transfer edebilecek, kendi ülkesinde kriminal bir soruşturmaya tabi olmamış ve haklarında kesinleşmiş hüküm bulunmayanlar Golden Visa programından yararlanabilirler. Golden Visa başvuru sahibini, eşini, çocuklarını, eşlerin anne ve babalarını kapsar. Başvuru şirket olarak yapılırsa; şirket sahibi %100 hisse sahibi ise tüm haklara sahip olur. Şirket birden fazla ortaktan oluşuyorsa her bir ortak için aynı şartlar ayrı ayrı istenmektedir.

Golden Visa

Golden Visa nedir?
Nasıl alınır?

Golden Visa; Avrupa Birliği ülkelerinde (İngiltere hariç) Serbest Dolaşım Hakkı, çocuklarınız için Eğitim Hakkı, tüm aile bireyleri için Sağlık Sisteminden Yararlanma Hakkı, vatandaşlık alındıktan sonra Gayrimenkullerinizi Satma Hakkı,  iş kurma ve Ticaret Yapma Hakkı tanır. 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat etme imkanı tanır.

Golden Visa;

Hangi ülkelere ücretsiz vize alınır?

Golden Visa sahibi kişiler; Avrupa Birliği üyesi olan Danimarka, Portekiz,  Fransa, İtalya, İsveç, ispanya, Almanya, Hollanda , Avusturya, Çek Cumhuriyeti,  Romanya, İrlanda, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Lüksemburg, Slovenya, Slovakya, Polonya, Belçika, Estonya, Letonya, Litvanya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta ve Yunanistan’a ücretsiz vize alabilirler. 

OTURUM İZNİ SÜRECİ:

1. Yunanistan’da yatırım yapmak için C tipi vize veya Yunanistan D tipi ulusal vize başvurusu yapılması,
2. Yunanistan’da Gayrimenkul ziyaretleri yapılarak alınacak mülke karar verilmesi,
3. Mülk sahibi ile ön anlaşma sağlanması,
4. Kişinin vergi numarası alınarak banka hesabı açılması,
5. İşlemler için vekâlet verilmesi,
6. Gayrimenkulün yasal kontrolünün sağlanması,
7. Satıcıya depozito ödenerek anlaşma yapılması,
8. Paranın Yunanistan’daki banka hesabına aktarılması,
9. Gayrimenkulün alım vergisinin, noter ve avukatlık ücretlerinin ödenmesi,
10. Gayrimenkulün alıcı adına tescilinin yapılması,
11. Oturma izni için gerekli göçmenlik kurumlarına başvurunun yapılması.

 

Süreç kişiye bağlı olarak 1-2 ay içerisinde tamamlanarak oturum izni alınır.